Akseli-lähipyöräilypäivää vietettiin lauantaina 12.9. Akseli-pyöräilyreitistöllä Nousiaisten, Maskun ja Mynämäen alueella.
Lähes 200 kilometrin reitistö suunniteltiin ja merkittiin maastoon Leader Varsin Hyvän ja Ravakan rahoittamien hankkeiden avulla.
Akselikuntien pyörämatkailun kehittämishanke
Akselireitin opasteiden ja viitoistusten sekä asennustyön hankinta
Varsin Hyvän pyöräretkellä tehtiin 30 kilometrin lenkki kauniissa maalaismaisemissa ja välillä vähän reitiltä poiketenkin. Poikkesimme Valpperin Urheilutalolle aamukahville ja tutustumaan mm. rakenteilla olevaan harrastetilaan, jonka avajaisia vietetään lähiaikoina. Topoisten luontopolulla oli talkoot käynnissä ja nuotiolla olisi voinut paistaa makkarat, mutta me jatkoimme Nouste Areenalle SPR:n soppatykille keittolounaalle.
Mikä sen mukavampaa kuin pyöräillä hyvällä porukalla kauniissa syyssäässä hyvin merkityillä reiteillä!